WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA FUNDACJI OCHRONY WIELKICH JEZIOR MAZURSKICH

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA FUNDACJI OCHRONY WIELKICH JEZIOR MAZURSK...

Miliardy unowocześniają wieś

ARiMR
To szansa na rozwój małych gospodarstw. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina o nowych zasadach, na jakich można udzielać im pomocy.

Więcej małych gospodarstw rolnych może otrzymać pieniądze na restrukturyzację. Dotacja to 60 tysięcy złotych. Udzielana jest z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020. Trafia do gospodarstw, których roczna dochodowość nie przekracza 13 tysięcy euro. Ale w w przepisach pojawiła się istotna zmiana. „Do tej pory trzeba było być ubezpieczonym w KRUSie, aby móc złożyć wniosek o pomoc finansową w ramach restrukturyzacji małych gospodarstw. W tym roku, w tym naborze taki wymóg został zniesiony, także rozszerza nam się katalog podmiotów, czyli beneficjentów, którzy mogą złożyć wniosek i otrzymać premię na restrukturyzację swojego małego gospodarstwa” - wyjaśnia dr Marcin Kazimierczuk, zastępca dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Przyznaną premię beneficjent otrzymuje w dwóch ratach. Pierwsza rata wynosi 80 procent pomocy, czyli 48 tysięcy złotych, druga zaś 20 procent pomocy, czyli 12 tysięcy złotych. Pieniądze może przeznaczyć na działania wspomagające rozwój gospodarstwa i pomnożenie jego dochodów. „Mogą zainwestować tą premię 60 tysięcy złotych na przykład na budowę jakiegoś budynku gospodarczego, gdzie będą hodować zwierzęta gospodarcze, na zakup jakiejś maszyny, która jest im niezbędna do tego, żeby zwiększyć wydajność swojego gospodarstwa. Wszystkie rzeczy i wydatki związane z działalnością rolniczą, która ma na celu zwiększenie dochodowości tego gospodarstwa, są kosztami kwalifikowanymi” - podkreśla dr Kazimierczuk.

Wnioski o przyznanie dofinansowania z załącznikami należy składać w regionalnym oddziale Agencji. Program cieszy się dużą popularnością wśród gospodarzy reprezentujących różne dziedziny rolnictwa. „To już jest trzeci rok, kiedy uprawiam, dzisiaj areał wynosi czterdzieści arów, poprzednio było 2, 3, 10 arów. Dużo z tego się przekłada jako czosnek kiszony, w zalewach, jeżeli dotrzymamy dotacje, to będziemy również rozwijać to przetwórstwo, a jednocześnie powiększać obszar plantacji” - mówi Janusz Samburski,właściciel gospodarstwa w Zwierznie.

Wnioski można składać do 29 czerwca 2019 roku. Formularz jest dostępny na stronie www.arimr.gov.pl.