WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA FUNDACJI OCHRONY WIELKICH JEZIOR MAZURSKICH

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA FUNDACJI OCHRONY WIELKICH JEZIOR MAZURSK...

Patriotyczne Jedwabno

GMINA JEDWABNO
„Z Wańkowiczem do Niepodległej” - to autorskie widowisko przygotowane z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przez Zespół Pieśni i Tańca „Jedwabno”, Gminę Jedwabno i Gminny Ośrodek Kultury w Jedwabnie, na podstawie scenariusza przygotowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Jedwabnie i Wójta Gminy Jedwabno Sławomira Ambroziaka.

Wystrzały, wojska najeźdźców, prawdziwa historyczna podróż w czasie. W Jedwabnie przypomniano wydarzenia, które miały miejsce na terenie tej gminy i wiązały się z odzyskaniem niepodległości przez Polskę.

Świętowanie rozpoczęto uroczystą mszą w Kościele pw. Św. Józefa w Jedwabnie, gdzie odbyła się pierwsza część inscenizacji. Aktorzy Teatru Jaracza w Olsztynie: Marian Czarkowski i Marcin Kiszluk wcielili się w role pisarza Melchiora Wańkowicza przybywającego do ówczesnego duszpasterza w tutejszych stronach, Księdza Jakuba Brzeszczyńskiego. Scenariusz tej sceny przygotowali pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Jedwabnie na podstawie fragmentów książki Wańkowicza „Na tropach Smętka”.

Plac targowy i Park w Jedwabnie stały się miejscem dwóch kolejnych aktów widowiska, które wspólnie zrealizowali członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Jedwabno”, Gminny Ośrodek Kultury w Jedwabnie oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznej z Malborka i Przasnysza.

Melchior Wańkowicz odwiedził okolice Jedwabna w ciężkich latach hitleryzmu. Jego słynna książka „Na tropach Smętka” stała się natchnieniem do napisania scenariusza widowiska Z Wańkowiczem do Niepodległej”. Lokalna historia Jedwabna i Mazur na tle ówczesnych dziejów Polski stała się wspaniałą okazją do świętowania setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Forma, w jakiej Gmina Jedwabno zrealizowała obchody dla uczczenia 100 rocznicy odzyskania niepodległości, była wyjątkowa i oryginalna.