WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA FUNDACJI OCHRONY WIELKICH JEZIOR MAZURSKICH

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA FUNDACJI OCHRONY WIELKICH JEZIOR MAZURSK...

Rolnicze walne zgromadzenie

IZBA ROLNICZA
Zebrali się, by wspólnie dyskutować o bieżących problemach lokalnego i krajowego rolnictwa. Za nami X Walne Zgromadzenie Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej.

Ponad trzydziestu przedstawicieli rolników z całego regionu spotkało się na X Walnym Zgromadzeniu Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, by podsumować rok 2017. Zgromadzenie było również okazją do dyskusji na temat bieżących problemów rolników z regionu i z Polski. Wśród nich dominującym jest afrykański pomór świń. W województwie warmińsko-mazurskim wykryto dotychczas 128 przypadków ASF u dzików, przede wszystkim w powiatach bartoszyckim i braniewskim. Ale też w innych powiatach powoduje to straty finansowe. „W styczniu był znaleziony jeden dzik i wprowadzono nam strefę czerwoną i ograniczenia, do dnia dzisiejszego są polowania, więcej dzików nie ma, a strefa dalej jest i skupy urywają nam 30 groszy na kilogramie” - mówi Zbigniew Wójcik, delegat do walnego zgromadzenia W-MIR z powiatu piskiego.

Najnowszym problemem, z którym mierzą się rolnicy, jest zaś susza. Już wiadomo, że spowoduje straty w uprawach zbóż jarych, ozimych oraz roślinach strączkowych. „Rolnicy, którzy chcą zgłosić swoje straty związane z suszą, muszą zgłosić się do urzędów gmin. Komisje są już przygotowane i one będą szacować straty” - informuje Jan Heichel, prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej.

Podczas zgromadzenia podsumowano również proces cyfryzacji procedury składania wniosków o dopłaty bezpośrednie do upraw i wykorzystanie do tego celu aplikacji eWniosek Plus. Ważnym momentem X Walnego Zgromadzenia było udzielenie absolutorium obecnemu Zarządowi Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej. Za głosowało 24 delegatów, przeciw było 7.

Delegaci z regionu ponownie zbiorą się w grudniu.