WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA FUNDACJI OCHRONY WIELKICH JEZIOR MAZURSKICH

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA FUNDACJI OCHRONY WIELKICH JEZIOR MAZURSK...

Oddział chirurgii szczękowej w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie

SZPITAL MIEJSKI OLSZTYN
Podążają za najnowszymi medycznymi trendami i pomagają wielu pacjentom wracać do zdrowia. Przyglądamy się pracy specjalistów z Oddziału Chirurgii Szczękowej w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie.

Oddział Chirurgii Szczękowej w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie zapewnia kompleksowe wsparcie pacjentom z problemami w obrębie twarzoczaszki. Specjaliści towarzyszą mu na każdym etapie leczenia, od diagnostyki w Konsultacyjnej Poradni Chirurgii Szczękowej, poprzez pobyt na oddziale, aż po ewentualną operację na własnym bloku.

Trafiają tu pacjenci z Warmii i Mazur, ale także innych regionów Polski. „Wykonujemy cały wachlarz zabiegów z zakresu chirurgii szczękowej, który można wykonać. Więc są to urazy, zabiegi onkologiczne, rekonstrukcyjne, leczenie wad twarzoczaszki. Organizujemy się cały czas, żeby iść do przodu, żeby iść z postępem, z nauką i żeby ten wysoki poziom, wypracowany przez lata, utrzymać” – podkreśla lek. dent. Rafał Tymiński, koordynator oddziału.

Oddział ma dziewięć łóżek. Pracuje tu ośmioro lekarzy i troje rezydentów. Wspiera ich trzynaście pielęgniarek. „Mamy specjalistów z dziedziny chirurgii szczękowej, chirurgii stomatologicznej, chirurgii plastycznej, chirurgii ogólnej, otolaryngologii. Jeżeli chodzi o pielęgniarki, panie pielęgniarki posiadają specjalizacje w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego, onkologicznego, anestezjologicznego i geriatrycznego” – mówi mgr piel. Ewa Franke, pielęgniarka oddziałowa.

Pracujący tu zespół musi być gotowy do reagowania w rozmaitych sytuacjach. „Możemy mieć pacjenta młodego, jak i starego. Możemy mieć pacjenta, który trafi w trybie pilnym z urazem. Mamy też pacjentów onkologicznych, których leczenie jest trudniejszym leczeniem i wymaga wsparcia ze strony personelu i opieki. Mamy pacjentów z wadami szczękowo twarzowymi, którzy są młodymi osobami i są to dla nich zabiegi z dużym obciążeniem” – przyznaje Ewa Franke.

Kadra Oddziału Chirurgii Szczękowej w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie w codziennej pracy wykorzystuje nowinki technologiczne. To między innymi modele drukowane w technologii 3D. „Przydają nam się do przygotowania do samego zabiegu, do zaplanowania. Służą też później w etapach pośrednich, kiedy możemy sobie odpowiednio przygotować elementy, które służą do rekonstrukcji, do stabilizacji, do zespoleń. Bardzo to ułatwia, przyspiesza pracę i jak na dzisiejsze standardy jest już konieczne do wykorzystania” – mówi lek. dent. Rafał Tymiński.

Konsultacyjna Poradnia Chirurgii Szczękowej oraz Oddział Chirurgii Szczękowej mieszczą się na drugim piętrze Miejskiego Szpitala Zespolonego, przy ulicy Niepodległości 44 w Olsztynie.