Równe szanse dla młodzieży

Stowarzyszenie Kraina Drwęcy i Pasłęki
Stowarzyszenie Kraina Drwęcy i Pasłęki wspiera zdolną młodzież.

Już od 23 lat Fundacja Rozwoju Regionu Łukta wspiera finansowo zdolną młodzież poprzez Fundusz Stypendialny „Równe Szanse”. W tym roku stypendium otrzymało 41 uczniów szkół średnich oraz 9 studentów. „Ideą to jest po prostu pomoc młodzieży ze szkół wiejskich. Młodzieży, która jest w dość trudnej sytuacji materialnej, a jednocześnie jest młodzieżą zdolną. Poza tym też chcemy, żeby stypendia aktywizowały młodych ludzi, żeby oni udzielali się w środowisku zarówno lokalnym, tam gdzie mieszkają, ale też i w szkołach, w których pobierają naukę” – mówi Wanda Łaszkowska, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Regionu Łukta.

Fundusz Stypendialny jest kierowany do uczniów zamieszkujących obszary wiejskie na terenie gmin: Łukta, Miłomłyn, Morąg, Gietrzwałd, Dąbrówno oraz Ostróda. „Jest to młodzież zdolna, dobrze ucząca się i bardzo aktywna w swoim środowisku lokalnym. W Gminie Ostróda mamy 80 miejscowości. Te aktywności przejawiane przez młodzież są dla nas wartością bardzo dodaną” – podkreśla Grzegorz Kastrau, zastępca wójt gminy Ostróda.

Dla wielu osób stypendium jest dużym wsparciem, pozwalającym na realizację edukacyjnych potrzeb. „Dojeżdżam do szkoły, no i bilety tyle kosztują. Więc to na pewno pomoże w tym, w nauce. Na pewno odciąży rodziców trochę” – przyznaje Szymon Brenda, jeden ze stypendystów. „Ja jestem z takiej wielodzietnej rodziny, więc taka każda pomoc finansowa jest bardzo pomocna. Szczególnie, jeśli tak ja stawiam bardzo na rozwój osobisty. Chciałabym się rozwijać w wielu dziedzinach. Miałam pomysł na przykład na kalkulator naukowy, ponieważ jestem na biol-chemie. Albo na książki, które pomogą mi się przygotować do matury” – dodaje stypendystka Antonina Ejsymont.

Fundusz Stypendialny „Równe Szanse” dofinansowany jest z budżetu gmin. Środki przekazywane młodzieży pochodzą również od przedsiębiorstw, organizacji oraz stowarzyszeń. Jednym z darczyńców jest Stowarzyszenie „Kraina Drwęcy i Pasłęki”, które do tej pory wspomogło Fundusz kwotą 28 tysięcy złotych. „Krainie Drwęcy i Pasłęki od zawsze przyświecał cel, aby wspierać finansowo zdolną młodzież zamieszkującą obszary wiejskie. W tym celu utworzyliśmy organizację pożytku publicznego i co roku zawsze zwracamy się z prośbą o przekazanie 1,5 % od rocznego podatku od osób fizycznych” – mówi Ilona Grabowska, kierownik biura Stowarzyszenia „Kraina Drwęcy i Pasłęki”.

Zebrana w ten sposób kwota w całości zasila Fundusz Stypendialny. Osoby, które chciałyby wesprzeć tę inicjatywę, mogą to zrobić przekazując 1,5 % podatku dochodowego. Wystarczy wpisać numer KRS i gotowe!

STOWARZYSZENIE KRAINA DRWĘCY I PASŁĘKI

Cel: Fundusz stypendialny „Równe Szanse”