Galaktyka Imprez:

Szansa dla jezior

Dają nam możliwość relaksu i obcowania z pięknem przyrody. A co my powinniśmy zrobić dla Wielkich Jezior Mazurskich?

Wielkie Jeziora Mazurskie zajmują powierzchnię prawie 500 km2. Zazwyczaj kojarzą nam się z żaglówkami, wędkowaniem, pięknymi widokami. Co roku przyciągają tysiące turystów.

Ale za tymi pięknymi obrazami kryją się wciąż konkretne problemy do rozwiązania. Śmieci w lasach, zanieczyszczanie wód, tłok na jeziorach, problem zagospodarowania terenów nad jeziorami. To wszystko wymaga działań, nad którymi zastanawiają się naukowcy, inspirując się badaniami prowadzonymi w innych krajach, ale proponując też własne, lokalne rozwiązania.

O tym, co i jak należy zrobić, dyskutowali na konferencji „Wielkie Jeziora Mazurskie – szanse i zagrożenia”, zorganizowanej przez Fundację Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich. Byli na niej obecni nie tylko ekolodzy i naukowcy zajmujący się biologią, ale też np. ci, którzy badają migracje – bo przecież jeziora przyciągają rzesze ludzi, którzy po sezonie opuszczają Mazury. W konferencji wzięli również udział samorządowcy, przedstawiciele służb i organizacji pozarządowych.

Jakie problemy są ich zdaniem najważniejsze? Co zrobić, by je rozwiązać? Zobacz naszą relację z dyskusji poświęconej Wielkim Jeziorom Mazurskim.